Haber

ABD’li Milletvekilleri Suriye’de Captagon Üretimi ve Kaçakçılığıyla Bağlantılı Kişilere Yaptırım İstedi

YENİ ABD’li milletvekilleri French Hill ve Jared Moskowitz, sentetik bir uyuşturucu olan captagon’un üretimi ve kaçakçılığıyla bağlantılı olarak Suriye’deki yönetimle temas halinde olduğu iddia edilen kişi ve ağlara yaptırım uygulanmasını talep etti.

ABD Temsilciler Meclisi Republic Hill ve Demokrat Moskowitz, Suriye’de captagon’un yasa dışı üretimi ve ticaretiyle bağlantılı kişi ve ağlara karşı yaptırımlar öneren yasa tasarısını sundular.

Tasarı, “Suriye’de Beşar Esad’ın yönetimi altındaki bölgelerde yasa dışı captagon üretiminin giderek daha karmaşık hale geldiğini ve bölgesel ve ulusal güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğunu” belirtiyor.

Suriye hükümetinin bakanlık düzeyindeki unsurlarının captagon üretimi ve kaçakçılığında Hizbullah gibi grupları kullandığı iddia edilen yasa tasarısında, “ABD politikası, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ve Hizbullah bağlantılı uyuşturucu kaçakçılığı ağları da dahil olmak üzere uluslararası suç örgütlerini, onunla ilişkili kişi, örgüt ve ağları dağıtmayı ve püskürtmeyi hedefliyor.” ifadesi yer aldı.

Bu kapsamda kanun tasarısı captagon üreten ve ticaretini yapanlara ekonomik ve diplomatik yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu.

Hill, yasa tasarısına ilişkin yaptığı açıklamada, “Esad, captagon uyuşturucularıyla bölgedeki aileleri perişan eden ve milyarlarca dolarlık yasadışı fonla İran ve Hizbullah’la terör ilişkisini körükleyen uluslararası bir uyuşturucu baronudur” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Moskowitz, “Esad rejiminin bu tehlikeli uyuşturucunun satışından yararlanmaya başladığından beri ortaya çıkışına tanık olduk. Yeni yaptırımlar, yasa dışı captagon satışının ABD’ye ulaşmasını engellemenin yanı sıra Esad rejimini ve finanse ettiği terör örgütlerini daha da zayıflatacak.” terimini kullandı.

habererzin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu