Haber

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli serbest bırakıldı

Avcılar2015-2016 yılları arasında Belediye’de yapılan ihalelerde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla 16 ay hapis cezasına çarptırılan eski Belediye Başkanı Handan Toprak Benli hakkında tahliye kararı verildi.

Avcılar01 Nisan 2022’de, İstanbul Belediyesi’nde 2015 ve 2016 yılı ortasında yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda 27 kişi gözaltına alındı. Aralarında eski Avcılar’ın da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ve belediye personelinin de aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklandı.

Hakkında henüz iddianame hazırlanmayan Benli, “kamu kurum veya kuruluşlarının ihalelerinde yanıltıcılık yapmak”, “ihaleye fesat karıştırmak” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlarıyla suçlanıyordu. “.

Küçükçekmece 6. Ağır Ceza Mahkemesi bugün, 16 aydır tutuklu bulunan eski Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’nin tahliyesine karar verdi.

Benli, Bakırköy Kadınlar Cezaevi’nden tahliye edildi.

NE OLDU?

01 Nisan 2022’de İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda “ihaleye fesat karıştırma” ve “resmi evrakta sahtecilik” suçlarından 27 kişi gözaltına alındı. Aralarında Handan Toprak Benli ve bir belediye çalışanının da bulunduğu 11 kişi tutuklandı.

Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde ifade veren Benli, “Oğluma bırakacağım tek miras temiz özgeçmişimdir. Benim belediye başkanlığımda ve kendi belediye başkanlığımda ihale süreçlerine ilişkin soruşturmalar İçişleri Bakanlığı’ndan iade edilmişti. ve soruşturma izni verilmedi.Çünkü belediyeler İçişleri Bakanlığına bağlı.İhaleye ilişkin prosedür şöyle:Belediyeler bütçelerini bir yıl önceden hazırlıyor ve müdürlüklerin dağılımı belediye meclisine sunuluyor. Onaylandıktan sonra müdürlükler bir yıllık faaliyetlerini yürütürler ve yıl sonunda yaptıkları çalışmaları miktarına kadar detaylı olarak faaliyet raporlarında bildirirler.Belediye meclisinde “onaya sunulur” . Yıllık faaliyet raporu kitap halinde basına gönderilmektedir. Bir harcamanın yapılması ve gerçekleşmemesi mümkün değildir. Çünkü bütçesi ve giderleri bellidir. Yapılan çalışmalara ilişkin tüm bilgi ve belgeleri Meclis’e sunmak zorundadır” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

haberkorkut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu