Ekonomi

Bes/Ar’ın Araştırmasına Göre Aralık Ayında Açıklanan Asgari Ücret Açlık Limitinin 998 TL Altında Oldu

Büro Çalışanları Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BES/AR) araştırmasına göre; Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme için yaptığı aylık harcama 9 bin 504 TL, yoksulluk sınırı ise 30 bin 964 TL oldu. Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 12.830 TL olarak hesaplanmıştır.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası, Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınır rakamlarını açıkladı. Buna göre; Aralık ayı sonu açlık 9 bin 504 lira olarak ölçülürken, 1 Ocak itibarıyla 8 bin 506 lira olan taban fiyatın 998 lira üzerinde oldu. Tüm kamu çalışanları, taban ücretliler ve emekliler için insanca yaşama ücreti talebini yineleyen BES/AR’ın araştırması şöyle:

“AÇLIK SINIRI 10 BİN LİRAYA BİTER: Gıda unsurları fiyatları üzerinden yapılan hesaplamaya göre; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme için yaptığı aylık harcama Aralık 2022 için 9 bin 504 lira.

YOKSULLUK SINIRI 30 BİN LİRAYI AŞTI: Giyim, barınma (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması gereken gıda harcaması ve diğer aylık harcamaların toplam bedeli, kısacası yoksulluk sınırı 30 bin 964 lira; Tek bir çalışanın yaşam boyu maliyeti 12.830 TL oldu.

KAMU ÇALIŞANLARI FUNGER SONUNA KADAR AŞAĞIDAKİ ALIRLAR: Kamuda 10 yıl sözleşmeli işçi, eşi çalışıyor, evli ve iki çocuk babası, gelir vergisi indirimleriyle 7 bin 430 lira bedelle açlık sınırının altında hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Kamuda 20 yıllık aşçı ekibinde eşi işsiz iki çocuklu işçi, 11 bin 924 liraya açlık sınırına yakın bir bedelle hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Aralık ayındaki gelir vergisi indirimleri ile yoksulluk sınırının üçte biri.”

kirikhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu