Haber

BM, Suriye’ye Sınır Ötesi Yardım Göndermeye Devam Ediyor

Suriye’nin merkezindeki Hama’da depremde hasar görmüş bir konuttan mobilya taşıyan işçiler, 18 Şubat 2023. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

Bir BM sözcüsü, Birleşmiş Milletler’in 14 Şubat’ta İdlib’e yaptığı ilk teşkilatlar arası ziyaretinden bu yana kuzeybatı Suriye’ye 18 teşkilat içi sınır ötesi misyon gerçekleştirdiğini söyledi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 4 Mart (Xinhua) — Bir BM sözcüsü, Dünya Besin Programı ve BM Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) gelen 22 tır dolusu yardımın Cuma günü Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye geçtiğini ve büyük depremlerin ardından 9 Şubat’tan bu yana, O zamandan beri sınır ötesi teslim edilen toplam tır sayısının 557’ye ulaştığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük bir basın toplantısında, Birleşmiş Milletler’in 14 Şubat’ta İdlib’e yaptığı ilk teşkilatlar arası ziyaretinden bu yana kuzeybatı Suriye’ye 18 teşkilatlar arası sınır ötesi misyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Haq, Perşembe günü, BM İnsani Bütünleşme Ofisi ve UNICEF’ten oluşan ortak bir heyetin, ülke içinde evlerini kaybeden insanlar için İdlib’deki Sarmada’daki Al-Iman Hastanesi’ne bir yer ve Kelly Dağı’nda bir alan açıldığını duyurdu. Ziyareti de dahil olmak üzere depremden etkilenen insanlara toplumsal cinsiyet ve hesap verebilirlik odaklı bir misyon yürüttüğünü söyledi.

“İnsani yardım meslektaşlarımız bize, depremlerden sonra 105.000’den fazla hanedeki insanların evlerini kaybettiğini söylüyor. Birçoğu düşman evlerinde kalıyor veya yaşanmaz evlerine dönüyor, bu da evlerini kaybedenlerin toplam sayısını tahmin etmeyi çok zorlaştırıyor. ,” dedi Hak.

Haq, BM’nin şu anda ailelerin dönüşünü kolaylaştırmak için depremden etkilenen binaların yapısal hasar değerlendirmelerini desteklediğini ve hasarın boyutu nedeniyle evlerine dönemeyen aileler için daha uzun süreli barınak operasyonları belirlendiğini söyledi.

Haq, BM’nin 6 Şubat depremlerine müdahale için 400 milyon ABD doları toplama davetine karşılık bugüne kadar 173 milyon dolar yani gerekli finansmanın yüzde 43,5’inin toplandığını söyledi.

foca-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu