Haber

Deprem bölgesinde 29 müzede fiziki yıkım yok

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, depremlerden etkilenen Kahramanmaraş merkezli illerdeki 29 müzede ufak hasarlar olmakla birlikte fiziki tahribatın olmadığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından tüm müze ve ören yerlerinde çalışma başlattı. Depremden etkilenen illerdeki 29 müzede ufak çaplı hasarlar meydana gelirken herhangi bir fiziki tahribat tespit edilmedi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, deprem sonrası Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün acil eylem planının başarıyla uygulandığını belirterek, “Deprem bölgesindeki müzelerimizin farklı illerde kardeş müzeleri var. Deprem anında bütün arkadaşlarımız nereye gideceklerini biliyordu.Abi, “Müzelerdeki güvenlik görevlilerimiz, müze uzmanlarımız ve müze müdürlerimiz deprem bölgesindeki müzelerimizi gezmek için yola çıktı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte müzelerimize ulaştık. Müzelerdeki eserlerimizin güvenliğini sağladıktan sonra hızla hasar tespit çalışmalarına başladık. Depremin olduğu ilk gün tüm müzelerimizde hasar tespit çalışmalarımızı bitirdik” dedi.

Coşkun, Hatay Müzesi’nde sadece bir blok hasar olduğunu belirterek, “Bunun dışında müzelerimizde genel anlamda fiziki bir hasar yok denecek kadar az. müzelerimizde telafi edemeyeceğimiz kayıp.Diyarbakır Müzemizde temizlik dahil tüm süreç bitti.Açılışa hazırız çünkü hiçbir eserimiz zarar görmedi.Tek bir mozaik parçası bile yok. Dünyanın en büyük iki mozaik müzesi olan Hatay Arkeoloji Müzesi ve Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde ise tahribata uğrayan, yerinden tek bir parça dahi çıkmayan Saint Pierre Kilisesi’nde ise çevre duvarında dökülen dökülmeler var. sonradan yapılmış ve orijinal tarihi dokusunda herhangi bir kayıp yok.” Eserlerimizin onarımını tamamladık. Hatay Arkeoloji Müzemizde çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle tamirat için gerekli aletler temin edilir ve ardından restoran işletmecilerimiz çalışmaya başlar. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı laboratuvarlarda görev yapan arkadaşlarımız küçük eserlerin onarımı konusunda uzman olup, uluslararası normlara uygun olarak restorasyonu en iyi şekilde yapmaktadırlar. Kağıttan taşa, metalden cama eserlere sihirli bir şekilde dokunup onarıyorlar. Küçük eserlerimizin restorasyonunu çok kısa sürede tamamlayacağız.” Coşkun, Kommagene Hükümdarı II. Kahramanmaraş merkezli depremde yıkıldığını, kontrol altına alındığını, depremin ilk gününde kontrol altına alındığını söyleyen Coşkun, “En kısa zamanda ayağa kalkıp tokalaşma sahnesini üzerine koyacağız. Hiçbir eserin çalınmasına izin vermeyiz. Bilimsel ekibimiz sahada çalışıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı 500’ü aşkın arkadaşımız detaylı değerlendirmelerini sürdürüyor.” Coşkun, “Kurum ve şahıslara ait tescilli kültür varlıklarına da müdahale ettik. Depremlerin yaşandığı birçok şehirde süreci tamamlamak üzereyiz. Tamamen yok olmuş veya hafif veya orta derecede hasarlı da olsa hepsini belgeliyoruz ve ‘tescilli kültür varlığıdır, izinsiz müdahale edilemez’ ibaresini asıyoruz. Tescilli tüm kültür varlıklarımızın tek bir moloz taşını bile yeniden kullanacağız. Çünkü asıl olan üzerinde hafızası olan taşları tekrar kullanabilmek” diye konuştu. Malatya Arslantepe Ören Yeri’nde göçük oluştuğunu ve kerpiç duvarlarda kaymalar meydana geldiğini, bu alanlarda da çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

habersalpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu