Haber

Karşıyaka Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali ile Temiz Enerji Üretiyor

Temiz elektrik üreterek karbon salınımını azaltmak amacıyla 2020 yılında Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) kapasitesini 3 katına çıkaran Karşıyaka Belediyesi, toplam elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini bu tesisten sağlıyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in en güçlü güneş enerjisi sistemine sahip ilçe belediyesidir.”

Temiz elektrik üreterek karbon salınımını azaltmak amacıyla 2020 yılında Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) kapasitesini 3 katına çıkaran Karşıyaka Belediyesi, toplam elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini bu tesisten sağlıyor. Yamanlar Dağı’nın eteklerinde yer alan 1,63 MWp gücündeki santral aynı zamanda İzmir’in bir ilçe belediyesi içindeki en büyük GES olma özelliğini de taşıyor. Ürettiği elektrikle 2022 yılında toplam 1.166,98 tC02 salınımını önleyerek çevreye değerli bir katkı sağlayan Karşıyaka Belediyesi, kapasitesini artırmaya devam ederek elektriğini tamamını kendi üreten bir belediye olmayı hedefliyor.

HEDEF YÜZDE 100

Geçtiğimiz günlerde İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Sürdürülebilirlik Ofisi gruplarıyla birlikte Güneş Enerjisi Santrali’ni ziyaret eden Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Karşıyaka. Cemil Tugay, “Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in en güçlü güneş enerjisi sistemine sahip ilçe belediyesi konumunda. Karşıyaka’nın iklim değişikliğine karşı aldığı tedbirlerin çok önemli bir parçası olan bu santral ile ilçemizin geleceğine yatırım yapıyoruz. karbon salınımını azaltarak ağaçlara, doğaya, dünyaya ve çocuklara.Öte yandan hem belediye bütçesine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz.Bu anlayışla 2030 yılı hedefimiz belediyemizin elektrik ihtiyacının yüzde 100’ünü GES’ten karşılamak. dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu