Haber

Kayseri Büyükşehir’den Bünyan’da ‘tarihi’ çalışma

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini hayırsever belediyecilik merkezinde sergilemeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, bir hayırsever-belediye iş birliğine daha imza atarak Bünyan ilçesindeki “Abdurrahman Gazi Türbesi”nin onarımını tamamladı.

Bu kapsamda 2022 yılı Haziran ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, hayırsever Erkut Korkmaz, Şadi Korkmaz ve Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun arasında imzalanan protokol doğrultusunda Bünyan ilçesindeki “Abdurrahman Gazi Türbesi”nin onarımı tamamlanmıştı.

HER KÖŞESİ TARİHSEL ZENGİNLİKLERLE DOLU BİR ŞEHİR

Restorasyon çalışmasıyla ilgili açıklama yapan Önder Büyükkılıç, “Kayseri antik kentimizin Bünyan ilçesine bağlı Samağır Mahallesi’nde bulunan ve dört bir yanı tarihi zenginliklere sahip olan Abdurrahman Gazi Türbesi kentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir anlayışla, kültürel mirasımızın değerli eserlerinden biri. Hayırsever iş birliği ile restore edip tekrar ayağa kaldırdık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak 2022 yılında projelendirme çalışmaları tamamlanan türbenin onarımı için onarım çalışmalarına başladık ve yıl sonunda onarım çalışmalarını tamamladık.”

Büyükkılıç, türbe yapısı hakkında da bilgi vererek, “Kubbeye kadar iki kademeli olarak yükselen türbenin mimari yapısı, kareye yakın plandan yapının üst örtüsü olan kubbe ile son buluyor. birinci seviyeden ikinci seviyede bir sekizgene. Herhangi bir kitabesi olmayan mezar yapısının 13. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.”

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel mirasın korunması ve yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması kapsamında birçok eserde restorasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Yanıtlaİlet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu