Haber

Konya’da Atıl Arazi Üretimine Destek: Kekik Hasadı Başladı

Konya’nın Güneysinder ilçesinde atıl kalan arazilerin üretime kazandırılması ve kuraklığa dayanıklı tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine destek amacıyla ekilen kekiğin hasadı başladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Konya’nın hem Türkiye’de hem de dünyada küresel iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadelede önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Kuraklıkla mücadele kapsamında bölge çiftçisine desteklerini sürdürdüklerine işaret eden Altay, “Bölgemizde kullanılmayan atıl toprakların üretime kazandırılması için destek kapsamına baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü başta olmak üzere birçok kullanım alanına sahip tıbbi aromatik bitkiler olan kekik ve adaçayı dahil ettik. Bu doğrultuda daha önce susuz tarım usulüyle dikilen kekiğin hasadının çiftliğimize yapılmasını temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Kekik yetiştiriciliğinin kazançlı bir tarımsal faaliyet olarak öne çıktığını kaydeden Altay, şunları kaydetti:

“Çiftçilerimizin her zaman yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak kıraç ve atıl yerleri tarıma kazandırmak için 2021 yılından bu yana artan yüzde 85’lik hibe ile 662 bin kekik fidanı ve 222 bin adaçayı fidanını çiftçilere kazandırdık. 257 dekarlık alana toplam 884 bin kekik ve adaçayı fidanı dikildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu