Ekonomi

Kuraklık zeytin verimini olumsuz etkileyebilir

Kuzey Ege’de yetersiz yağış zeytin verimini olumsuz etkileyebilir. Uzmanlar, önümüzdeki aylarda kuraklığın devam etmesi halinde zeytin hasadının azalacağını tahmin ediyor.

Sonbahar ve kış aylarında yeterli yağışın olmadığı Kuzey Ege’de zeytin hasadının olumsuz etkilenebileceği öğrenildi. Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Mücahit Kıvrak, “Kuraklık ve iklim değişikliği hem ülkemizde hem de dünyada kendini ciddi anlamda hissettirmeye başladı. Kış aylarını yaşarken, yarımkürede yaz ayları yaşanıyor.Güney Yarımkürede şu an rekor sıcaklıklar duymaya başlıyoruz.Aynı zamanda mevsimin en sıcak zamanları.Kuzey Yarımkürede de mevsimin en soğuk zamanıyız.İlginç Kuzey Yarımküre, kuzeyine gittiğinizde yine rekor bir soğukla ​​karşı karşıya kalırken, güneye doğru biraz daha indiğinizde ise yağışların azaldığını ve bu kez yağış rejiminin değiştiğini görüyoruz. dedi.

Kıvrak, önümüzdeki aylarda yağışların az ya da hiç olmaması durumunda zeytinciliğin olumsuz etkileneceğine dikkat çekti. ” söz konusu.

Kıvrak, “Bu, zeytinlikler için çok önemli bir yük. Zeytinin de 600 kilogram yağışa ihtiyacı var. Onu da şu an tamamlayamadık. Ancak son 10 günde yaşanan soğuk hava sayesinde kış dinlenmesini görebiliyoruz. Kış istirahatinin en azından biteceğini umuyoruz.Soğuk havalarda kışın istirahat olur ama durum böyle değil.Bu normalin altında kalan sulamalar, kış mevsiminde bize büyük sıkıntı yaşatacaktır. zeytin meyvesi ve zeytinin çiçeklenme dönemi” dedi. – BALIKESİR

haberoguzlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu