Ekonomi

Malatya’nın Çukurovası’nda tahıl bolluğu

Malatya’nın Çukurovası’nda tahıl bolluğu

Yağışlar üreticilerin yüzünü güldürdü

Yazıhan ilçesinde tahıl hasadı devam ediyor

MALATYA – Malatya’nın ‘Çukurovası’ olarak bilinen Yazıhan ilçesinde bu yıl şiddetli yağış bereket ve rahmet getirdi. Önemli oranda verim artışının yaşandığı ilçede, biçerdöverler tarım arazilerinde yoğun mesai harcıyor.

Depremin ağır tahribata yol açtığı Malatya’da bu yıl ilkbaharda yağan yüksek yağış çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Malatya’nın Yazıhan ilçesinde yağan yoğun yağışla birlikte bu yıl tahıl bolluğu yaşanıyor. Düz ve geniş tarım alanlarına sahip olan ilçede, biçerdöverler aralıksız çalışarak tahıl hasadını yapıyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bölge Koordinatörü ve Malatya Ziraat Odaları Birliği Başkanı Yunus Kılınç, büyük bir yıkımla karşı karşıya olan Malatya’da hububat hasadına başladıklarını belirterek, “Gerçek şu ki; Bu yıl yağışların fazla olması üreticilerimizi sevindirdi. 600 kilogram verim alıyoruz” dedi.

Ars afetinde Malatya’nın harap olduğunu hatırlatan Kılınç, buna rağmen çiftçilerin üretimlerini aksatmadan sürdürdüklerini söyledi. Yaraların üretimle sarılacağını belirten Kılınç, TMO’nun açıkladığı hububat fiyatlarının buğday için 8,25 TL, arpa için 7 TL artı baz olarak 50 kuruş olduğunu söyledi. Üretici olarak 10 TL’nin üzerinde fiyat dilediklerini ancak bu dönemde verimin yüksek olması nedeniyle çiftçinin israftan kurtulduğunu sözlerine ekledi.

Malatya’da hububat hasadı başlar başlamaz TMO’nun da alımlar yaptığını belirten Önder Kılınç, 83 bin dönümlük alanda yonca, silajlık mısır, çerezlik ayçiçeği, pancar ve hububat olmak üzere her türlü çalışmanın yapıldığını söyledi. Recai Kutan Barajı’nın bulunduğu ilçede, Yazıhan’da bulunmaktadır. ürettiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu