Sağlık

Sırada İnsanlar: İki Erkek Çocuğun Biyolojik Olarak Çocuk Sahibi Olacak!

Bilim adamları üreme için yeni olasılıklar içeren bir atılım gerçekleştirdiler. İki erkek hücreden yumurta üreterek iki biyolojik babası olan bir fare ürettiler. Detaylar içeriğimizde…?

Kaynak:https://www.telegraph.co.uk/science/2…

Bilim adamları üreme için yeni olasılıklar içeren bir atılım gerçekleştirdiler. İki erkek hücreden yumurta üreterek iki biyolojik babası olan bir fare ürettiler.

Bu gelişme, önemli ölçüde kısırlık sorunu yaşayan kişilerde tedavilerin önünü açacak. Ayrıca iki erkeğin gelecekte biyolojik olarak çocuk sahibi olma olasılığını da artıracaktır.

Japonya’daki Kyushu Üniversitesi’nde araştırmayı yöneten laboratuvarda yetiştirilen yumurta ve sperm alanında öncü olan Katsuhiko Hayashi, “Erkek hücrelerden elde edilen ilk sağlıklı dişi üreme hücresi” dedi. açıklama yaptı.

Çalışmalar sonucunda ortaya çıkan yavru fareler sağlıklı göründü, normal bir yaşam süresine sahipti. Hayashi, “İyi görünüyorlar, normal bir şekilde büyüyorlar ve baba oluyorlar” dedi. söz konusu.

İlk kez, erkek hücrelerden canlı yumurtalar üretiliyor ve bu da değerli bir ilerlemeye işaret ediyor. Hayashi’nin ekibi şimdi bu başarıyı insan hücrelerine de uygulamaya çalışıyor.

’10 yıl içinde insanlara uygulanması bekleniyor.’

Teknik, X kromozomunun bir kopyasının eksik veya kısmen eksik olduğu Turner sendromlu kadınlar da dahil olmak üzere şiddetli kısırlık formlarının tedavisinde de uygulanabilir. Hayashi, araştırma için birincil motivasyonun bu olduğunu söyledi.

Harvard Tıp Fakültesi dekanı Prof. George Daley, çalışmayı “büyüleyici” olarak nitelendirdi, ancak diğer araştırmaların insan hücrelerinden laboratuvarda üretilen gametler yaratmanın fare hücrelerinden daha zor olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu