Haber

Trabzonspor’un efsane teknik direktörü Ahmet Suat Özyazıcı

Hayatını kaybeden Trabzonspor’un efsane teknik direktörü Ahmet Suat Özyazıcı, bordo-mavili ekiple biri 2. Lig olmak üzere 5 şampiyonluk kazandı.

Trabzonspor’u ilk olarak 1973-74 döneminde 2. Lig’de şampiyon yapıp 1. Lig’e yükselen Özyazıcı, daha sonra 1975-76, 1976-77, 1979-80 ve 1983-84 sezonlarında 4 lig şampiyonluğu daha kazandı. yaşattı.

Özyazıcı, Anadolu’ya şampiyonluğu getiren ilk teknik direktör olurken, Fatih Terim’in ardından ligde en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktör oldu.

18 kupa kazandı

Ahmet Suat Özyazıcı’nın döneminde Trabzonspor 18 kupa kazanmayı başardı.

Bordo-mavili ekip, Özyazıcı döneminde 4 Birinci Lig şampiyonluğu, 1 İkinci Lig şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası şampiyonluğu, 5 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu, 2 Başbakanlık Kupası şampiyonluğu ve 1 Kıbrıs Barış Kupası şampiyonluğu kazandı.

Özyazıcı döneminde Sarsıntı Kupası, Kara Kuvvetleri Kupası gibi özel kupalar da alındı.

Özyazıcı’nın biyografisi

Ahmet Suat Özyazıcı 1936 yılında Trabzon’da doğdu. Futbol kariyerine 1954 yılında Yolspor’da başladı. Futbola 1956 yılında İdmanocağı’nda başlayan Özyazıcı, daha sonra askerlik görevi nedeniyle Ankara Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na katıldı.

Profesyonelliğe ilk adımı 1967 yılında kurulan Trabzonspor’da atan Ahmet Suat Özyazıcı, 1969 yılında futbol kariyerine son verdi. 1971 yılında Trabzonspor Altyapı takımına Karadeniz Bölge Şampiyonu yaptı.

1972-73 sezonunun ikinci yarısında Trabzonspor’un başına geçen Özyazıcı, ilk yılında ortalama 1 golle şampiyonluğu kaçırsa da ikinci periyotta Trabzonspor’u şampiyon yapıp 1. Lig’e çıkmayı başardı.

Ahmet Suat Özyazıcı, Türk futbol tarihinde bir unsura imza atarak Anadolu futbol devrimini gerçekleştirerek şampiyonluğu Anadolu’ya taşıdı ve ligde 4 şampiyonluk kazandı. Özyazıcı, Trabzonspor dışında Bursaspor ve Sarıyer’i çalıştırdı. Özyazıcı, Sarıyer’i Balkan Şampiyonu yaptı.

Özyazıcı evli ve 4 çocuk babasıydı.

haberdumlupinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu