Haber

Yunan basını: Türkiye’nin 3 kırmızı çizgisi var, geri adım atmayacaklar

14. Büyükelçiler Konferansı, “Türkiye Yüzyılında Dış Politikamız”Tema Beştepe’de yapıldı.

Türkiye’nin yurtdışındaki misyonlarından büyükelçilerin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatı büyükelçilerinin de katıldığı konferansta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Kabine Toplantısı’nın ardından, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk demokrasisini darbe anayasasından kurtarıp sivil bir anayasa ile buluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde buna yönelik atağımızı yapacağız.”söz konusu.

YUNAN BASINDA ERDOĞAN VE FİDAN

Fidan ve Erdoğan’ın açıklamaları Yunan basınında geniş yer buldu. Haberi manşetine taşıyan Etnos gazetesi, Türkiye’nin geri adım atmayacağı 3 kırmızı çizgisi olduğunu yazdı.

“Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta Ankara için geri adım yok” Başlığıyla okuyucularının karşısına çıkan Ethnos, Fidan’ın Atina’dan olumlu bir hava içinde bahsettiğini vurguladı. etnik köken, “Erdoğan kabineden sonra: Türkiye, Kıbrıslı soydaşlarını zorbalara terk etmediğinde tarih yazdı”Erdoğan, başlıklı haberinde yaptığı açıklamada Kıbrıs’tan da bahsettiğini belirtti.

Öte yandan CNN International’ın Yunanistan yayını Fidan, Ege ve Doğu Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumaya devam edeceğiz. Yunanistan ile olumlu havayı korumaya çalışacağız. Aynı dürüstlüğü Yunanistan’dan Ege’de bekliyoruz.”sözlerini vurguladı.

Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara yer veren Kathimerini, şunları söyledi: “Erdoğan: Türk Anayasası’ndaki yeni değişiklikleri açıkladı” altyazılı Haberlerde, “1980 askeri darbesinden sonra hazırlanan mevcut Türkiye Anayasası çeşitli revizyonlara/değişikliklere uğramıştır.”ifadesi yer aldı.

Haber sitesi In.gr, Ankara’dan gelen açıklamaların ardından şu yorumu yaptı: “Türk diplomasisi Atina ile müzakere etmek istediğini gösteriyor, ancak Kıbrıs konusunda bir çıkmaza işaret eden farklı bir pozisyon sürdürüyor.”

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu