Ekonomi

Dardanel, Tat Gıda’yı satın almak için teklif verecek

Borsa İstanbul’da işlem gören iki şirket arasında işlem trafiği başladı. Koç Holding’in yüzde 43,5’ine sahip olduğu Tat Gıda, geçtiğimiz Mayıs ayında KAP’ta yaptığı duyuru ile satış ve stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi kapsamında finansal danışmanlık aldı.

42 yıllık Dardanel firması ise bu hamleyi lehine çevirmek için hamleler yapmaya başladı. Dardanel, hakim hissedarı Niyazi Önen Holding bünyesindeki 3 şirketle birlikte Tat Gıda’yı satın alma kararı aldı.

Dardanel tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin 20.07.2023 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında Niyazi Önen Holding A.Ş. çatısı altında sahibi olduğumuz Dardanel Greece SA ile “Hisse Alım” teklifi yapılmasına karar verilmiştir.

DARDANEL ZORLU GÜNLER GEÇTİ

Borçları nedeniyle bir dönem sıkıntı yaşayan Dardanel, daha sonra yaptığı atılımlarla bu kederinden kurtuldu ve şirket istikrara kavuştu. Gıda ürünlerinin işlenmesi ve değerlemesi ile uğraşan Dardanel’in yüzde 68,6’sı Niyazi Önen Holding’e ait. Şirketin kalan kısmı halka açıktır. Şirketin sermayesi 586 milyon lira iken özsermayesi 1.9 milyar lira, piyasa değeri bugün itibariyle 3.3 milyar dolar. Şirket yılın ilk çeyreğinde 23.8 milyon lira zarar açıkladı.

TAT GIDA 56 YILLIK FİRMA

Tat Gıda, Tat Konserve adı altında domates ürünlerini işlemek üzere 1981 yılında Vehbi Koç tarafından Bursa’da kuruldu. Daha sonra Karacabey ve İzmir Torbalı’daki tesisleriyle büyümesini sürdüren şirket, 56 yıldır faaliyet gösteriyor. Salça, ketçap, konserve, dondurulmuş gıda ve mayonez üretimi yapan şirketin yüzde 43,65’i Koç Holding’e ait. Şirketin sermayesi 136 milyon lira iken özkaynakları 1.2 milyar lira. Piyasa değeri bugün itibariyle 4.8 milyar lira seviyesinde. Şirket en son 97.8 milyon lira kar etmişti.

DÖVİZ DEĞİŞİMİ

Satın alma haberiyle Tat Gıda ve Dardanel’in Borsa İstanbul’daki hisseleri yükselmeye başladı. Dardanel’in payı yüzde 9,90 primle tavan seviyelere yaklaşırken 5,66 TL’den işlem görürken, Tat Besin’in payı yüzde 5,91 artarak 35,88 TL’den işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu